Tarihte krallar ve rahipler, sahip oldukları güçleri ifade etme aracı olarak takıları kullanmışlar. Eski Mısır’da kralların özellikle tılsımlı broş kullandığı söylenir. Bu sebeple broşların sihirli bir güç taşıdığına inanılır. Takının gücünü asıl keşfedenler ise, önce Uygur Türkleri, daha sonraları da Selçuklu’lar olmuş. Osmanlı medeniyeti ise, ihtişam ve gücünü takılarla sembolize ederek tarih boyunca kendine hayran bırakmıştır.

 

Sosyal statünün simgesi olan takı ve boşlar, Osmanlı’da 19. yüzyılda modernleşme başladığında bile etkisini kaybetmemiş. Hatta asaletin alamet-i farikası kabul edilmiştir. Günümüze kalan en kıymetli mücevherlerden olan broşlar, artık statü göstergesi olmaktan çıktı.

 

Modern dünyada, kendini ifade etmenin en belirgin yolu olduğu için tercih ediliyor. Çünkü broş, kıyafet ya da aksesuarların en dikkat çekici noktalarında kullanılabiliyor. Aynı nedenle Osmanlı’da broşsuz bir sultan resmedildiği pek nadirdir. Ruhunuz hangi yüzyıla ait, ya da kendinizi ifade etmek istiyorsanız broş kullanmayı deneyin.

 

Tılsımlı olduklarına inanmayabiliriz ama, kendi mucizemizi yaratabiliriz. Çünkü stil, aslında nerede olmak istediğinle ilgilidir. Sevgilerimizle…