Tarihte krallar ve rahipler, sahip oldukları güçleri ifade etme aracı olarak takıları kullanmışlar. Eski Mısır’da kralların özellikle tılsımlı broş kullandığı söylenir. Bu sebeple broşların sihirli bir güç taşıdığına inanılır. Takının gücünü asıl keşfedenler ise, önce Uygur Türkleri, daha sonraları da Selçuklu’lar olmuş. Osmanlı medeniyeti ise, ihtişam ve gücünü takılarla sembolize ederek tarih boyunca kendine hayran bırakmıştır.   Sosyal statünün simgesi olan takı ve boşlar, Osmanlı’da 19. yüzyılda modernleşme başladığında bile etkisini kaybetmemiş (...)
Devamını Oku
    Bir moda aksesuarı ikincil bir şekilde, kullanıcının kıyafetine katkıda bulunan ve genellikle bir kıyafeti tamamlamak için kullanılan ve kullanıcının görünümünü tamamlayan bir öğedir.   Şık kadınlarla ilgili fark ettiğimiz şeylerden biri, sadece harika görünen kıyafetleri değil, kıyafetlerinin her zaman mükemmel aksesuarlarla noktalanmasıdır. Ayrıntılarda çoğunlukla harika bir stil var. Modanın kendisi gibi, aksesuarların şekilleri, siluetleri ve renkleri de zamanla değişiyor. Genellikle havalı yeni görünümler bulmak zor ancak trendy bir çanta veya podyum tarzı bir kolye yeni giys (...)
Devamını Oku
    Broşlar giysilere takılmak üzere tasarlanmış dekoratif bir takı öğeleridir ve genellikle metal, gümüş ya da altın ve hatta bazen bronz veya başka bir malzemeden imal edilmiştir. Broşlar çoğunlukla emaye veya değerli taşlarla da işlenmişlerdir.    Geleneksel iğneler kumaş üzerine yapışan çelik bir iğne ile giyim üzerine tutturulmaktadır.  Bazıları emniyet pimi gibidir, burada pim malzeme boyunca iki kez öne eğilir ve öne kilitlenir. Diğerlerinde pimi tutturmak icin yapışan bir arka parça bulunur. Kumaş gevşek bir malzemeden yapılmış ise, iğne hiç zarar vermeyebilir. Bir erkeğin kravatı (...)
Devamını Oku
    Moda tarihi, insanların tarihidir. İnsanlar binlerce yıldır giyim modasını severler. Mısır'ın ilk günlerinden günümüze kadar giysiler, bir şekilde kim olduğumuzun ifadesi olmuştur. Tarih boyunca çizimler, belgeler ve diğer arkeolojik bulgular çeşitli eski uygarlıklarda insanlar tarafından giyilen modaları da ortaya çıkarmıştır.   Yunanlılar doğudaki komşularından farklı tarzlarda giysiler giyiyorlardı. Hem kadınlar hem de erkekler genellikle daha kalın yünlü uzun elbiseler giyiyordu.   Eski Mısırlılar tipik olarak hafif pamuklu kıyafetler giymişlerdir;  kadınlar uzun, hazır elbiseler giyiyor (...)
Devamını Oku
    Manyetik eşarp mıknatısları, eşarp kenarlarını birbirine tutturmak için manyetik güç kullanır. Bunun için eşarp uçlarını eşarp mıknatıslarına takmanız yeterlidir ve eşarp mıknatıslarının iki parçası kuvvetle bir araya gelecektir.   Eşarp Mıknatısı çift taraflı, dekoratif, süper güçlü ve kumaşları katmanları boyunca gevşek tutan bir mıknatıslı pindir. Eşarplarınızı yerinde tutmak için harika bir çözümdür ve giysinize asla delik açmaz! Mıknatıs çiftlerini parmaklarınızın arasında kaydırarak ayırmak pek mümkün değildir. Eşarp veya kıyafetlerin (...)
Devamını Oku